Muzyka klasyczna w pałacowych murach

Duo Vitare to jeden z nielicznych na świecie duetów gitarowo-wiolonczelowych. Wykonuje głównie zapomnianą muzykę XVIII i XIX w. Zespół świeżym spojrzeniem patrzy na muzykę kameralną, wydobywając z cienia zapomniane bądź dotąd nieodkryte dzieła. 7 maja można było posłuchać Duo Vitare w zabytkowym wnętrzu Pałacu Kawalera w Świerklańcu.

Muzycy są parą nie tylko na scenie. Agnieszka Kotulska – Rahunen i Kimmo Rahunen to małżeństwo, które wiąże wielka miłość, oraz wielka miłość do muzyki. Kolejnym owocem tej miłości jest płyta, którą duet nagrywał w marcu. Muzycy szukali miejsca na nagranie, które cechuje odpowiednia akustyka. Wybór padł na Pałaca Kawalera w Świerklańcu.
- To miejsce o wspaniałych właściwościach, które doskonale nadaje się na nagrywanie utworów muzyki kameralnej – mówiła Agnieszka Kotulska – Rahunen.
Prace nad płytą trwały dwa dni. Wtedy też pojawił się pomysł zorganizowania w Pałacu Kawalera koncertu. Do zrealizowania pomysłu doszło 7 maja. Muzycy przyjechali do Świerklańca na zaproszenie wójta gminy, Marka Cyla.
- Cieszy mnie, że utwory muzyki klasycznej zabrzmią dzisiaj właśnie w tym miejscu - w Pałacu Kawalera, który jak żadne inne miejsce komponuje się z takimi dźwiękami – mówił wójt gminy Świerklaniec podczas powitania gości.
Koncert był niezwykle udany. Przyszło na niego około 100 osób. Muzyków nagrodzono owacją na stojąco, a duet dwukrotnie bisował.

Budżet partycypacyjny

Poświadczenie Skutecznego Użytkownika