bezchmurnie
19°
17°
wtorek
Bezpiecznie nad wodą
30 czerwca 2021 r. | 07:00
0

Mając w pamięci zeszłoroczne tragiczne wydarzenia nad Zalewem Nakło-Chechło (aż cztery utonięcia, spowodowane głównie przez alkohol), Urząd Gminy Świerklaniec wraz z Komendą Powiatową Policji w Tarnowskich Górach i tarnogórskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratowniczym zorganizowali akcję profilaktyczną promującą głównie zachowanie trzeźwości nad wodą.

Akcja odbyła się 26 czerwca – w dniu rozpoczęcia działania strzeżonych miejsc wyznaczonych do kąpieli w zalewie. Swoje stoiska profilaktyczne przy WOPR-ówce postawili policjanci z Tarnowskich Gór i świerklanieccy urzędnicy, którzy rozdawali przechodniom ulotki i opowiadali o tym, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą.
Nad zalew przyjechał także wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl. Na ręce prezesa tarnogórskiego WOPR Leszka Chrabańskiego przekazał koszulki dla ratowników – z logo akcji Zachowaj Trzeźwy Umysł oraz herbem gminy Świerklaniec.
- Życzę wam spokojnego sezonu – mówił ratownikom wójt – aby takie akcje jak ta dzisiaj, były owocne i spowodowały, że wczasowicze nad wodą zachowają się zawsze odpowiedzialnie. To oczywiście idealna sytuacja. Wypadki niestety się zdarzają, dlatego życzę Wam też zachowania czujności. Abyście potrafili zawsze w porę zareagować – dodał.

Przypomnijmy, że w tym sezonie w Zalewie Nakło-Chechło można się kąpać w dwóch wyznaczonych do tego miejscach: przy siedzibie WOPR-u i obok pola namiotowego. Miejsca kąpieli są strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od 25 lipca zacznie się pięciodniowa przerwa techniczna, w trakcie której miejsca zostaną przesunięte o kilkadziesiąt metrów. Później ratownicy będą ich strzec od 31 lipca do 29 sierpnia.
Tuż przed rozpoczęciem sezonu woda została przebadana przez Sanepid. Zgodnie z "Bieżącą oceną jakości wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli" z 25.06.2021r. stwierdzono, że  w stanie obecnym woda jest przydatna do kąpieli. Próbki wody będą też regularnie badane podczas wakacji.

Urząd Gminy Świerklaniec przekazał też pieniądze na dodatkowe patrole policji. Zorganizowane zostały także weekendowe dyżury naszych Ochotniczych Straży Pożarnych z Nowego Chechła, Nakła Śląskiego, Orzecha i Świerklańca.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *