zachmurzenie umiarkowane
środa
Dożynki Gminne 2022 – dziękowaliśmy za zebrane plony
05 września 2022 r. | 20:44
0

5 września w zabytkowym Parku w Świerklańcu odbyły się Gminne Dożynki. Świętowanie rozpoczęło się od dziękczynnej mszy świętej w parkowym kościele. Później korowód dożynkowy przeszedł przez Park, aby dotrzeć do amfiteatru, w którym starostowie dożynkowi symbolicznie przekazali chleb z tegorocznych zbiorów włodarzowi gminy.

Funkcję starostów dożynkowych pełnili w tym roku państwo Joanna i Stefan Szulc z Orzecha. To oni przewieźli bochny chleba poświęcone podczas mszy. W korowodzie nie zabrakło korony dożynkowej przewiezionej na przyczepie ciągnika i strzeżonej przez druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Świerklaniec. Pięknie zaprezentowały się panie z wszystkich czterech Kół Gospodyń Wiejskich – Nakła Śląskiego, Nowego Chechła, Orzecha i Świerklańca. Za plony dziękowali rolnicy z naszej gminy, gospodarz gminy Świerklaniec – wójt Marek Cyl, przedstawiciele Urzędu Gminy Świerklaniec, radni Rady Gminy Świerklaniec z przewodniczącym Jarosławem Wasążnikiem na czele.

Swój udział w uroczystościach wzięli także politycy, m. in. posłowie na Sejm RP Tomasz Głogowski i Jerzy Polaczek, Starosta Tarnogórski Krystyna Kosmala, Wicestarosta Tarnogórski Sebastian Nowak oraz radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski.

Byli też przedstawiciele instytucji rolniczych: Henryk Piątek- Członek Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej, Agnieszka Plisz – Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie, Łucja Chrzęstek Bar - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim, Teodor Horzela – prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Nakle Śląskim.
Do Świerklańca przyjechali także nasi przyjaciele z gminy partnerskiej Radków. W skład reprezentacji weszło trzech radnych Rady Miejskiej Miasta i Gminy Radków: Czesława Jarzyńska - Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Barbara Sobczyńska - zastępca Przewodniczącej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Krzysztof Przybycień - Przewodniczący Komisji Zdrowia, Spraw Społecznych i Porządku Publicznego. Podczas części oficjalnej odczytano list zaadresowany do Wójta Gminy Świerklaniec Marka Cyla, którego autorem był Burmistrz Miasta i Gminy Radków Jan Bednarczyk.

List do gospodarza świerklanieckich dożynek przesłał także Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.
Dziękujemy wszystkim gościom za liczne przybycie. Dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie Dożynek Gminnych w Świerklańcu. Przede wszystkim pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Świerklańcu, który był organizatorem tego wydarzenia. Słowa podziękowania należą się pracownikom Urzędu Gminy Świerklaniec, przedstawicielkom Kół Gospodyń Wiejskich, druhom z OSP z Nakła Śląskiego, Nowego Chechła, Orzecha i Świerklańca, przedstawicielom Kół Pszczelarzy, dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Nakła Śląskiego, wolontariuszom, którzy do puszek Fundacji Iskierka zbierali datki na leczenie mieszkańca gminy Świerklaniec Michała Filipczyka, cierpiącego na chorobę genetyczną NF1.

Dziękujemy także członkom Stowarzyszenia WRAZIDLOK z prezesem Łukaszem Zimnochem i wiceprezes Marleną Szyszką na czele. Stowarzyszenie zorganizowało wspólnie ze Starostwem Powiatowym W Tarnowskich Górach i gminą Świerklaniec pod Pałacem Kawalera po raz drugi w Świerklańcu Gyburstag Kołoca, czyli święto śląskiego ciasta. W jury konkursowym udział wzięli m. in. Starosta Tarnogórski Krystyna Kosmala, Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl, radna Rady Miejskiej w Radkowie Barbara Sobczyńska.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *