bezchmurnie
16°
11°
poniedziałek
Dr Łukasz Zimnoch z Gracją Kultury!
28 września 2022 r. | 07:00
0

26 września w Pałacu Kawalera w Świerklańcu odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy Świerklaniec, podczas której wręczono nagrodę Gminy Świerklaniec za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, tzw. Grację Kultury.

Otrzymał ją dr Łukasz Zimnoch, który jest Prezesem Stowarzyszenia WRAZIDLOK. Sesja była także okazją do wręczenia przez wójta stypendiów dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie oraz dla uczniów za wybitne osiągnięcia naukowe.

Doroczna nagroda Gminy Świerklaniec za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury ma na celu nagrodzenie działań osób prawnych lub fizycznych, które promują gminę Świerklaniec w powyższych działaniach na terenie powiatu, województwa, kraju lub poza jego granicami.
Zgodnie z Regulaminem przyznawania nagrody z wnioskiem o nominację do niej mogą: instytucje kultury, stowarzyszenia, związki twórcze i kulturalne, organizacje pozarządowe, pełnoletni mieszkańcy Gminy Świerklaniec w liczbie co najmniej 50 oraz Wójt Gminy Świerklaniec.

W tym roku, po raz pierwszy z prawa do złożenia wniosku o nominację skorzystał Wójt Gminy Świerklaniec, składając kandydaturę dr Łukasz Zimnocha. Był to jedyny złożony w terminie wniosek.

19 sierpnia 2022 r. odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody, która po rozpatrzeniu wniosku, podjęła uchwałę o nominowaniu do nagrody Pana Łukasza Zimnocha.

Łukasz Zimnoch jest Prezesem Stowarzyszenia WRAZIDLOK, które z Gminą Świerklaniec współpracuje od kilku lat. Na początku jako Szlak Magnatów Przemysłowych realizowało na terenie zabytkowego Parku i Pałacu Kawalera w Świerklańcu konwentykle, które przybliżały zarówno Mieszkańcom Gminy Świerklaniec jak licznym turystom historię rodu Henckel von Donnersmarcków oraz odkrywało przed publicznością piękno świerklanieckich zabytków. Od 2021 roku Stowarzyszenie WRAZIDLOK współpracuje z Gminą Świerklaniec na zasadzie umowy partnerskiej. Od tego czasu znacząco poszerzyła się oferta kulturalna Parku w Świerklańcu. Dzięki cyklicznym wydarzeniom, jakim jest Salon Śląski oraz oprowadzanie po Pałacu Kawalera i zabytkowym Parku przez przewodników, Świerklaniec stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny w regionie. Działania te mają bezpośredni wpływ na ilość zwiedzających świerklanieckie zabytki. Ale także zabytki wzniesione przez Donnersmarcków w Nakle Śląskim i Orzechu (kościół parafialny z mauzoleum oraz Ruina Romantyczna). Dr Łukasz Zimnoch jest osobiście zaangażowany w te przedsięwzięcia jako przewodnik ich koordynator. Najgłośniejszym wydarzeniem, które zorganizowało Stowarzyszenie WRAZIDLOK jest codzienny pokaz mappingowy na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu, który dotyczy historii małżeństwa: Blanki de Paivi i Guido Henckel von Donnersmarcka pn.: "Wielka miłość Blanki i Guida". Mapping miał swoja premierę 2 lipca. Pokaz przyciągnął do Parku w Świerklańcu kilkaset osób. Każdego dnia, w zależności od pogody, uczestniczy w nim od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Jest to niewątpliwie ogromna atrakcja, która wyróżnia Świerklaniec na tle innych gmin w regionie. Łukasz Zimnoch jest producentem tego świetlnego spektaklu, na który fundusze zostały pozyskane z zewnątrz (zwycięski projekt w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego). Intensywnie pracuje także nad marketingiem Świerklańca i jego atrakcji wśród mieszkańców Województwa Śląskiego, ale także innych województw.
Podczas Sesji Rady Gminy Świerklaniec w dniu 31 sierpnia, radni zadecydowali o przyznaniu Gracji Kultury dr. Łukaszowi Zimnochowi.
- Dziękuję wszystkim którzy mnie wspierali. Dziękuję wszystkim Wam, którzy chętnie zaglądacie do Świerklańca – mówił laureat.
- Mamy taki mały jubileusz, bo Gracja Kultury Gminy Świerklaniec przyznawana jest już po raz dziesiąty, a po raz pierwszy to Wójt Gminy Świerklaniec wystąpił z wnioskiem o nominację – podkreślił wójt Marek Cyl.
Uroczysta Sesja Rady Gminy Świerklaniec była także okazją do wręczenia stypendiów Wójt Gminy Świerklaniec dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie oraz dla uczniów za wybitne osiągnięcia naukowe. W tym roku otrzymało ich łącznie 15 młodych osób.
- Ta uzdolniona młodzież to przecież potencjalni laureaci naszej Gracji Kultury w przyszłych latach – powiedział wójt po wręczeniu pamiątkowych dyplomów. Stypendia dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie oraz dla uczniów za wybitne osiągnięcia wiążą się także z gratyfikacją finansową.

Na zakończenie uroczystości zaśpiewała jedna ze stypendystek - Klaudia Biel, która w poprzednim roku szklonym zajęła I miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Pieśni Kresowej.

Stypendia Wójta Gminy Świerklaniec dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie:
1. Martyna Cieślik – 12 lat Nakło Śląskie
kategoria muzyka
- I miejsce w XVII Wiosennym Wojewódzkim Festiwalu Instrumentów Klawiszowych - zasięg wojewódzki

2. Natalia Brzezicka – 19 lat Orzech
kategoria muzyka
- I miejsce na Konkursie Wiolonczelowym we Włoszech – zasięg międzynarodowy

3. Klaudia Biel – 11 lat Orzech
kategoria śpiew
- I miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Pieśni Kresowej – zasięg wojewódzki

4. Julia Miś – 18 Nakło Śląskie
kategoria muzyka
- III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Krakowie  - zasięg międzynarodowy

5. Małgorzata Krzyżak – 13 lat Nowe Chechło
kategoria muzyka
- Grand Prix w XVII Wiosennym Wojewódzkim Festiwalu Instrumentów Klawiszowych
- zasięg wojewódzki

6. Magdalena Tomanek – 18 lat Orzech
kategoria muzyka
- I miejsce w XVII Wiosennym Wojewódzkim Festiwalu Instrumentów Klawiszowych – zasięg wojewódzki

7. Maja Anikiel – 17 lat Nakło Śląskie
kategoria muzyka
- I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Prometeus – zasięg międzynarodowy

8. Antonina Piofczyk – 13 lat Nakło Śląskie
kategoria muzyka
- III miejsce w XVII Wiosennym Wojewódzkim Festiwalu Instrumentów Klawiszowych – zasięg wojewódzki

9. Grzegorz Łukaszczyk – 12 lat Nakło Śląskie
kategoria muzyka
- Wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie Puzonistów i Tubistów – zasięg ogólnopolski

Stypendia wójta Gminy Świerklaniec za wybitne osiągnięcia naukowe:

1. Zofia Blochel zamieszkała w Świerklańcu
Uczennica V klasy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu uzyskała wysoką średnią ocen (5,83) w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej ocenie z zachowania.

2. Maria Chromińska zamieszkała w Świerklańcu
Uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu uzyskała wysoką średnią ocen (5,64) w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej ocenie z zachowania.

3. Zuzanna Cyrek zamieszkała w Ossach
Absolwentka VIII klasy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu  uzyskała wysoką średnią ocen (5,72) w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej ocenie z zachowania.

4. Milena Janiak zamieszkała w Nowym Chechle
Uczennica V klasy Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Nowym Chechle uzyskała tytuł finalisty w ogólnopolskim konkursie matematyczno-informatycznym w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej ocenie z zachowania, dodatkowo uzyskując wysoką średnią ocen (5,92).

5. Kamil Nawrath zamieszkały w Świerklańcu
Absolwent VIII klasy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu uzyskał tytuł finalisty w wojewódzkim konkursie przedmiotowym z języka niemieckiego w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej ocenie z zachowania.

6. Paulina Korbel zamieszkała w Nakle Śląskim
Absolwentka III klasy Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim uzyskała wysoką średnią ocen (5,26) w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej ocenie z zachowania.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *