zachmurzenie umiarkowane
środa
Dystrybucja jodku potasu na terenie Gminy Świerklaniec
07 października 2022 r. | 06:48
0

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił 5 października szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu w naszym regionie. Tabletki trafiły już do Urzędu Gminy Świerklaniec.

Stąd będą przekazane do naszych gminnych Ośrodków Zdrowia w Świerklańcu i Nakle Śląskim. Takie działania prewencyjne są prowadzone w całym kraju jako standardowe procedury w ramach systemu zarządzania kryzysowego i służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom.

W przypadku konieczności przeprowadzenia profilaktyki jodowej - tylko i wyłącznie w razie wystąpienia zdarzenia radiacyjnego skutkującego uwolnieniem do otoczenia jodu radioaktywnego - za dawkowanie tabletek wśród mieszkańców Gminy Świerklaniec odpowiedzialny będzie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w swoich placówkach w Świerklańcu i Nakle Śląskim. Tabletki będą wydawane w Ośrodkach Zdrowia ze względu na to, że w razie zagrożenia nie każdy może przyjąć jodek potasu. W niektórych przypadkach może zajść konieczność wcześniejszego badania przez lekarza.

W związku z tym tabletki będą wydawane Mieszkańcom tylko i wyłącznie w sytuacji uruchomienia działań interwencyjnych spowodowanych podwyższonym poziomem dawki promieniowania, zgodnie z rejonizacją:

  • Ośrodek Zdrowia w Świerklańcu z/s 42-622 Świerklaniec ul. Oświęcimska 13 - dla Mieszkańców sołectw: Świerklaniec i Nowe Chechło
  • Ośrodek Zdrowia w Nakle Śląskim z/s 42-620 Nakło Śląskie ul. Dworcowa 3 - dla Mieszkańców sołectw: Nakło Śląskie i Orzech

Zachęcamy też do zapoznania się z broszurą informacyjną MSWiA (w załączeniu plik do pobrania).
Więcej infomacji o wczorajszym wystąpieniu wojewody śląskiego w sprawie szczegłów dystrybucji tabletek pod linkiem https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/dystrybucja-jodku-potasu-w-wojewodztwie-slaskim.

Profilaktyka jodowa - broszura informacyjnaDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *