bezchmurnie
17°
13°
czwartek
Emeryci i renciści nie muszą składać nowego oświadczenia podatkowego w ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany
11 grudnia 2023 r. | 20:40
0

Jak informuje rzeczniczka ZUS, nie ma potrzeby składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku  dochodowym od osób fizycznych oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki na  podatek złożone na 2023 rok obowiązują również w 2024 roku i w latach następnych. Dlatego nie  ma potrzeby składania co roku nowych oświadczeń, jeśli nic się nie zmieniło. Te poprzednio złożone  oświadczenia obowiązują w następnych latach podatkowych do czasu ich odwołania lub zmiany.

Jeśli nic się nie zmieniło – nie ma potrzeby składania nowych oświadczeń
- Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają oświadczenia podatkowe od świadczeniobiorców.
Wiele z tych dokumentów jest niepotrzebnie złożona, gdyż potwierdzają one tę samą sytuację, która została przez nich wskazana w poprzednim roku. Dlatego przypominamy, że jeśli nic się u naszego  świadczeniobiorcy nie zmieniło, czyli np. nadal chce by rozliczać go wspólnie ze współmałżonkiem –  taki sam wybór jak w roku poprzednim – to nie ma potrzeby składania nowego oświadczenia,  ubiegłoroczne nadal obowiązuje. Nowe oświadczenie składamy tylko, gdy chcemy odwołać  poprzednie lub dokonać zmiany – przypomina Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa  ZUS w województwie śląskim.

O czym warto pamiętać
Zasady ogólne dotyczące wniosków i oświadczeń podatnika:

  • podatnik jest obowiązany wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie lub wniosek, jeżeli uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki,
  • jeżeli podatnik zmieni uprzednio złożone oświadczenie lub wniosek, to nie będzie zobowiązany do wycofania poprzednio złożonych wniosków lub oświadczeń,
  • wniosek  lub oświadczenie późniejsze uchyla wniosek lub oświadczenie wcześniejsze.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *