bezchmurnie
wtorek
Fotowoltaika na budynkach użyteczności publicznej w gminie Świerklaniec
12 listopada 2019 r. | 08:55
0

Na budynkach Urzędu Gminy Świerklaniec, szkoły podstawowej przy ul. Młyńskiej i Źródlanej w Świerklańcu oraz szkoły podstawowej w Nakle Śląskim trwa montaż instalacji fotowoltaicznych.

Dzięki instalacjom typu „on-grid” energia promieniowania słonecznego będzie pokrywała zapotrzebowanie na energię elektryczną tych czterech budynków użyteczności publicznej.
Projekt pod nazwą „Zaprojektowanie, dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych na 4 budynkach użyteczności publicznej” wykonuje firma ML SYSTEM S.A. z Zaczernia, która złożyła w drodze przetargu najkorzystniejszą ofertę. Zadanie to jest współfinansowane w 85% ze środków “Funduszu Solidarności” Metropolia GZM.

- Działania takie jak montaż ogniw fotowoltaicznych na budynkach szkół i urzędu wpisują się w proekologiczną politykę prowadzoną przez gminę Świerklaniec. Oprócz tego, że dajemy możliwość skorzystania z różnych programów mieszkańcom gminy, zmieniamy też infrastrukturę komunalną. W ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego węglowego pieca, na nowy – gazowy, program będzie kontynuowany w 2020r. Natomiast w ramach programu „Słoneczna Gmina” mieszkańcy uzyskali dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych. W miejscach, w których w naszej gminie nie ma oświetlenia drogowego, stanie także ponad 50 lamp solarnych. Wiemy dobrze, że małymi krokami jesteśmy w stanie wyeliminować problem niskiej emisji w gminie Świerklaniec, a te małe kroki czynimy regularnie – powiedział Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec.
W ubiegłych latach budynek Urzędu Gminy Świerklaniec i szkoły przy Źródlanej w Świerklańcu zostały poddane termomodernizacji wraz z wyminą źródeł ciepła na gazowe. Oprócz tego, w szkole w Nakle Śląskim odbywa się aktualnie wymiana stolarki okiennej. Gotowy jest także projekt termomodernizacji tego budynku i wymiany źródła ciepła na gazowe, realizacja jest planowana na kolejne lata.

W tym roku zakończyły się inwestycje związane z termomodernizacją wraz z wymianą źródeł ciepła na gazowe w siedzibach Ochotniczych Straży Pożarnych w Świerklańcu, Orzechu i Nakle Śląskim (ta ostatnia została również rozbudowana).
Wartym podkreślenia uwagi przedsięwzięciem proekologicznym jest dotacja rzeczowa dla przedszkola „Pod zielonym listkiem” ze Świerklańca w formie 4 oczyszczaczy powietrza. To zadanie będzie realizowane w ramach kampanii „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”, a dotacja została przyznana przez Zarząd Województwa Śląskiego. Tutaj dziękujemy bardzo za wsparcie pani Izabela Domogała - Członek Zarządu Województwa Śląskiego.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *