zachmurzenie umiarkowane
środa
Gmina Świerklaniec przystępuje do programu sprzedaży węgla dla mieszkańców
02 listopada 2022 r. | 20:54
0

27 października 2022r. Sejm uchwalił ustawę o sprzedaży węgla przez samorządy. Ustawa czeka na podpis Prezydenta i wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl podjął decyzję o przystąpieniu do programu sprzedaży węgla dla Mieszkańców, a Urząd Gminy prowadzi obecnie przygotowania do realizacji tego zadania.

Przyjęte przez Sejm przepisy mają pozwolić na to by gminy mogły kupić węgiel od wskazanych podmiotów po 1,5 tys. zł. za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po 2 tys. zł. za tonę (bez kosztów transportu).

Zgodnie z informacjami przekazanymi na konferencji z Wojewodą, na Śląsku samorządy będą dystrybuować węgiel kupiony od Polskiej Grupy Górniczej S.A.

W myśl uchwalonych przepisów gmina będzie prowadzić dystrybucję między innymi w ramach umowy z innym podmiotem (np. składem węglowym) lub kilkoma podmiotami. Taki model dystrybucji będzie przyjęty w Gminie Świerklaniec.

Kupić węgiel po preferencyjnej cenie będzie mogła osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona do dodatku węglowego. W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach: 1,5 tony do końca 2022 r. oraz 1,5 tony od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.

Zgodnie z przyjętymi przepisami, aby nabyć węgiel trzeba będzie złożyć do Urzędu Gminy wniosek. Wzór wniosku będzie dostępny na naszej stronie internetowej w formie elektronicznej, a w siedzibie Urzędu Gminy w formie papierowej. O dostępności wniosków poinformujemy Państwa odrębnym komunikacie.

WAŻNE!
Prawa zakupu węgla od gminy nie będą mieć osoby, które już zakupiły węgiel po cenie niższej niż 2000 zł. Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *