bezchmurnie
19°
17°
wtorek
Gmina Świerklaniec wspiera szpital powiatowy i gminne ośrodki zdrowia
14 grudnia 2020 r. | 05:00
0

Gmina Świerklaniec zakupiła kilkaset testów antygenowych wykrywających wirusa SARS-CoV-2. W środę 9 grudnia wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl przekazał je do Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach oraz do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim.

Testy antygenowe drugiej generacji, które zakupiła gmina Świerklaniec pomogą placówkom w rozpoznaniu pacjentów, którzy mają objawy COVID-19.
- Pieniądze, które zostały przekazane na zakup testów miały początkowo być wydane na nowe ozdoby świąteczne w gminie Świerklaniec. Stwierdziłem jednak, że są ważniejsze sprawy, szczególnie w dobie pandemii. Podjąłem decyzję, żeby wydać je na pomoc dla szpitala i naszych ośrodków zdrowia – mówił Marek Cyl wójt gminy Świerklaniec.
Testy oczywiście posiadają akceptację WHO. Producent podaje ich wysoką skuteczność sięgającą 95%. Największą zaletą tego typu testów jest krótki czas oczekiwania na wynik. Czy pacjent jest chory można dowiedzieć się zaledwie po kwadransie.

- Dziękuję panu wójtowi Markowi Cylowi, że wspomógł szpital powiatowy. Testy z pewnością pomogą rozpoznać czy pacjenci mający zostać przyjęci na Szpitalny Oddział Ratunkowy, którzy mają objawy choroby są zakażeni koronawirusem – powiedział Leszek Jagodziński prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach, na którego ręce wójt przekazał pakiet testów.

Radości nie kryła także Beata Nycz-Gerlich, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim. Do tych przychodni także trafiły zakupione przez gminę testy.

- Jestem bardzo wdzięczna. To duża pomoc dla naszych ośrodków zdrowia – mówiła.
Podczas wizyty wójt zadeklarował także wsparcie i pomoc Urzędu Gminy Świerklaniec dla gminnych Ośrodków Zdrowia w zakresie realizacji w przyszłości szczepień na COVID-19.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *