bezchmurnie
19°
15°
sobota
Gminny „Program Ograniczenia Emisji” i punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”
24 marca 2021 r. | 07:00
0

W związku z pojawianiem się wielu pytań w sprawie ustalenia terminu naboru do tegorocznej edycji „Programu Ograniczenia Emisji” (dotacje na wymianę źródeł ciepła) oraz uruchomienia w siedzibie Urzędu Gminy Świerklaniec punktu konsultacyjnego rządowego programu „Czyste Powietrze” informujemy, że rozpoczęcie obydwu planowane jest na kwiecień br. Niestety istnieje ryzyko, że te plany może nam pokrzyżować sytuacja epidemiczna.

W tym roku realizowany będzie kolejny etap Programu Ograniczania Emisji dla Gminy Świerklaniec – etap VII na rok 2021, w ramach którego po najbliższym sezonie grzewczym, Gmina Świerklaniec dofinansuje wymianę kolejnych 100 kotłów węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Dofinansowanie dla mieszkańców wyniesie 43% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 5 160,00 zł. Nabór będzie przeprowadzony w podobnej formule, jak w latach poprzednich czyli będzie decydować kolejność zgłoszeń. Podczas naboru Pracownicy Urzędu będą jedynie przyjmować wnioski, aby ograniczyć kontakty do niezbędnego minimum. Później, po weryfikacji wniosków będziemy wzywać Mieszkańców do złożenia ewentualnych wyjaśnień lub uzupełnień.

Jeżeli spadnie ryzyko związane z bezpośrednią obsługą Mieszkańców, to także w kwietniu br. planowane jest uruchomienie w Urzędzie Gminy Świerklaniec punktu obsługi dla Mieszkańców chcących skorzystać z dofinansowania w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. realizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach. Mieszkańcy naszej gminy będą mogli skorzystać z pomocy przy wypełnieniu i rozliczeniu wniosków o dofinansowanie. Sprawy będzie można załatwić na miejscu w Świerklańcu bez konieczności wyjazdu do Katowic.

- Powyższe terminy są uzależnione od rozwoju pandemii. Deklaruję, że co najmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem naboru Mieszkańcy dowiedzą się o konkretnej dacie i miejscu. Zdrowie i życie to największa wartość, dlatego podkreślam, że nie chcę narażać na niepotrzebne ryzyko zarówno Mieszkańców naszej gminy, jak i Pracowników urzędu – powiedział Marek Cyl, wójt Gminy Świerklaniec.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *