zachmurzenie umiarkowane
21°
17°
piątek
Inauguracja Salonu Śląskiego w Pałacu Kawalera
18 maja 2021 r. | 07:13
0

Stowarzyszenie WRAZIDLOK dzięki wsparciu gminy Świerklaniec stworzyło w Pałacu Kawalera „Salon Śląski”. W sobotę 15 maja br. o godz. 16.00 Salon Śląski został zainaugurowany w trakcie otwarcia wystawy „Pałac pełen blasku”. Wystawę będzie można oglądać do końca września br.

Zbigniew Banaś, prywatny kolekcjoner od wielu lat zbiera zdjęcia, pocztówki i inne artefakty związane z bogatą historią Świerklańca. W Pałacu Kawalera pokazana zostanie wystawa cyfrowo obrobionych zdjęć i pocztówek prezentujących nieistniejący dziś Pałac i Zamek. Wśród zdjęć najsilniej uwagę przykuwają te prezentujące przepych pałacowych wnętrz.

- Świerklaniec to kraina mojego dzieciństwa, od zawsze interesowałem się jego niezwykłą historią. Cieszę się, że mogę zaprezentować część moich zbiorów. Dzięki cyfrowej obróbce zobaczyć można jak wielkim skarbem był Pałac i Zamek, które zostały zburzone. Zdjęcia te, mam nadzieję, ożywią tęsknotę za utraconym pięknem – mówi Zbigniew Banaś prywatny kolekcjoner.

Salon Śląski to działanie wsparte przez gminę Świerklaniec. – Zdecydowaliśmy się na współpracę ze Stowarzyszeniem WRAZIDLOK, bo Park potrzebuje działań odwołujących się do jego nobliwej przeszłości, ale i działań nowatorskich, twórczo rozwijających magnackie tradycje – wyjaśnia wójt Świerklańca Marek Cyl – w ciągu wiosny i lata będzie można w Parku zobaczyć wystawy, posłuchać koncertów, porozmawiać z ciekawymi ludźmi.

- Salon Śląski to cykl wystaw, koncertów, prelekcji, prezentacji, koncertów, pokazów, które mają wspomnieć przeszły splendor tego miejsca i dodać do niego nowy blask. Szczegółowy harmonogram działań majowych znajduje się na stronie internetowej: emagnaci.pl. Chcemy żeby Pałac Kawalera wibrował wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi na wysokim poziomie – tłumaczy Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK.

Najbliższe plany:

15 maja, godz. 16.00 – Wystawa pt.: „Pałac pełen blasku” dostępny będzie do końca września. Na posterach pokazane zostaną zdjęcia eksponujące nieistniejący Pałac i Zamek w Świerklańcu, które należały do rodu Henckel von Donnersmarck. Autorem wystawy jest Zbigniew Banaś.

16 maja, godz. 16.00 – „Jeż MegaZwierz” – Prelekcja Piotra Gleńsk nt. pomocy jeżom. Po prelekcji uratowane jeże zasiedlą specjalny domek, który trafi w ustronie świerklanieckiego Parku.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *