bezchmurnie
wtorek
KGP Gliwice zaprasza na odsłonięcie popiersia gen. Rozwadowskiego
17 czerwca 2022 r. | 00:33
0

W piątek w Lublińcu odbędzie się odsłonięcie popiersia generała Tadeusza Rozwadowskiego - informuje gliwicki Klub Gazety Polskiej. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą o godzinie 11:00. W obchodach brać będzie udział redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz.

Inicjatorami powstania popiersia generała Tadeusza Rozwadowskiego są proboszcz miejscowej parafii wojskowej ks. mjr Przemysław Tur,  Stowarzyszenie Patriotyczne im. gen. broni Tadeusza Jordan Rozwadowskiego, wraz z pomocą Strzelców Rzeczypospolitej i Klubu Gazety Polskiej w Gliwicach. Honorowy patronat objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Pod popiersiem znajdować się będzie napis:

Gen. broni Tadeusz Jordan Rozwadowski
19.05.1866 – 18.10.1928
Twórca i pierwszy Szef Sztabu Generalnego  Wojska Polskiego -1918 r
Autor i współtwórca zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej – 1920 r.
Prekursor wojsk szybkiego reagowania
Wierny Bogu, Honorowi i Ojczyźnie

Pamiętamy
Jednostka Wojskowa Komandosów
Stowarzyszenie Patriotyczne im. Tadeusza Jordan Rozwadowskiego
Lubliniec, 17 czerwca 2022 roku

Tadeusz Jordan Rozwadowski, to jeden z najwybitniejszych dowódców w historii Polski. W momencie odzyskiwania niepodległości był najwyższym w stopniu i doświadczeniu bojowym generałem polskim, odznaczonym najważniejszym austriackim orderem Marii Teresy za wyjątkowe zasługi wojenne. Został powołany (25.10.1918r) przez Radę Regencyjną, na szefa Sztabu Generalnego i dowódcę wojsk polskich, W ciągu dwóch tygodni - nim przekazał naczelne dowództwo Józefowi Piłsudskiemu - zorganizował Sztab Generalny oraz Ministerstwo Spraw Wojskowych. Powołał zawiązki straży granicznej, marynarki wojennej, dowództwa kawalerii i innych rodzajów wojsk. Uzyskał od cesarza  Karola zwolnienie z przysięgi wierności Austrii oddziałów polskich i spowodował zaprzysiężenie ich na wierność Polsce. Zorganizował rozbrajanie oddziałów niemieckich i tworzenie polskich.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej, w obliczu zagrażającej klęski, powołany został ponownie na Szefa Sztabu Generalnego. Od 22 lipca do 8 sierpnia 1920 roku, potrafił opanować sytuację, uznawaną za beznadziejną, zorganizować przegrupowanie wojsk do decydującej bitwy, opracować jej plan i zatwierdzić go u Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Następnie z niezbędnymi korektami Bitwę Warszawską przeprowadził  do zwycięskiego końca. Uznano ją za  jedną z najważniejszych bitw w historii Polski i Europy. 

Według gen. Maxima Weyganda, obserwatora i uczestnika tych wydarzeń, zwycięstwo było wynikiem niezrównanej ofiarności Narodu Polskiego i Armii oraz geniuszu militarnego gen. Rozwadowskiego i jego zgodnej współpracy z Naczelnym Wodzem.
Rozwadowski był też dyplomatą, strategiem, wynalazcą i nowatorem. Przewidywał możliwość wojny z Rosją lub Niemcami. W 1928 roku postulował,  utworzenie „Armii wysokiego pogotowia” z lotnictwem, bronią pancerną, samochodami i zmodernizowaną kawalerią, która w bardzo krótkim czasie mogłaby przystąpić do działania. Był więc wizjonerem sił szybkiego reagowania. Jawi się jako prekursor Wojsk Specjalnych, które dzisiaj w pełni obrazuje Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu.

Oprócz niepodważalnych zasług wojennych trzy atrybuty; geniusz strategiczny, zdolność do zgodnej współpracy pomimo różnicy poglądów politycznych i wojskowych oraz zdolność przewidywania wydarzeń, w zupełności wystarczają do  oddawania honorów generałowi broni Tadeuszowi Jordan Rozwadowskiemu i postawienia w Lublińcu pomnika

- napisał Jan Święcicki, członek zarządu towarzyszenia Patriotycznego im. gen. broni Tadeusza Jordan Rozwadowskiego

Źródło: niezalezna.pl - https://niezalezna.pl/446375-kgp-gliwice-zaprasza-na-odsloniecie-popiersia-gen-rozwadowskiegoiDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *