bezchmurnie
22°
17°
poniedziałek
KIERUNEK GZM Poznajmy się 2 lipca! W Świerklańcu!
27 czerwca 2022 r. | 21:43
0

Metropolia ma już 5 lat i setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać, dlatego właśnie pod takim hasłem będziemy świętować w sobotę 2 lipca. W ramach święta GZM odbędą się także wydarzenia w zabytkowym Parku w Świerklańcu.

Gmina Świerklaniec przygotowała dwa cykliczne wydarzenia:

  • "Miłość, bale i skandale. Historia Donnersmarcków"

Zabytkowy Park w Świerklańcu skrywa niezwykłą historię. Historię jednych z najbogatszych ludzi ówczesnej Europy. Olbrzymi majątek, który posiadali spowodował, że realizowali swoje największe marzenia i zachcianki.
Donnersmarckowie inwestowali nie tylko w kopalnie, huty i nowinki technologiczne. Olbrzymią wagę przywiązywali do tego w jakim otoczeniu i w jakich warunkach mieszkają. A mieszali w Świerklańcu. To tutaj książę Guido Henckel von Donnersmarck sprowadził swoją pierwszą żonę Markizę Blankę de Paivę. To tutaj postanowił wybudować dla niej budowlę, która pozwoli jej poczuć się jak w Paryżu. Uczestnicy wycieczki poznają historię szaleńczej miłości człowieka, który wydał równowartość setek milionów teraźniejszych euro, aby tylko zadowolić swoją ukochaną. Poznają zabytkowy Park w Świerklańcu z zupełnie innej perspektywy. Dowiedzą się kim była Blanka i jak zmieniła ówczesny świat. Dlaczego o dziesięć lat młodszy od niej, drugi najbogatszy w Europie kawaler (mógł mieć przecież każdą!) kompletnie stracił głowę dla luksusowej paryskiej damy do towarzystwa.
Uczestnicząc w tym zwiedzaniu Parku w Świerklańcu zmienisz pryzmat postrzegania tego miejsca. Słysząc historię tych ludzi i tych miejsc, wracając do Parku w Świerklańcu będziesz inaczej go postrzegać.
Godziny zwiedzania: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.

  • "Wieczny Kawaler i jego tajemnice"

Odkryj na nowo Pałac Kawalera w Świerklańcu i daj się porwać w wir zabawy. Pamiętaj o życiu i doświadczaj go w tym miejscu.
Neobarokowy Pałac Kawalera to willa, która została wzniesiona specjalnie po to, aby ugościć świtę przybywającą wraz z cesarzem Niemiec Wilhelmem II. Budynek służył także do organizacji hucznych balów i wydarzeń. To właśnie w tym miejscu sto lat temu odbywały się nieoficjalne spotkania największych oficjeli ówczesnej Europy. To wszystko w myśl słów wyrytych na frontonie pałacu „Memento vivere”(Pamiętaj o życiu), który miał zachęcać odwiedzających go gości do zabawy.
W tym miejscu jeszcze kilka lat temu działał hotel. Niewiele osób mogło zobaczyć wszystkie pięć poziomów (trzy nad ziemią, dwa pod ziemią) budynku. Uczestnicy wycieczki dowiedzą się w jaki sposób architekci zapewnili w pałacu zaskakująco dużą ilość światła słonecznego. Dowiedzą się o podziemnych tunelach, które służyły do transportu beczek z winem (aby gościom nigdy go nie zabrakło).
Godziny zwiedzania: 11:00, 13:00, 15:00.
Po zabytkowym Parku w Świerklańcu oprowadzać będą członkowie Stowarzyszenie Wrazidlok, którzy od lat współpracują z gminą w zakresie promocji tego miejsca.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.