bezchmurnie
19°
17°
czwartek
Obwodnica Nakła Śląskiego i Świerklańca: podpisano umowę na wykonanie dokumentacji
13 maja 2021 r. | 07:13
0

Wczoraj (12 maja 2021 r.) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowej obwodnicy Nakła Śląskiego i Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Podpisanie umowy odbyło się w trakcie wideokonferencji, w której udział wzięli m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, parlamentarzyści, przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego i samorządowcy z gmin w których powstaną obwodnice. W spotkaniu wziął udział także wójt Marek Cyl.

Od dzisiaj obwodnica jest już w fazie projektowania. Umowa ma zostać zrealizowana w terminie 39 miesięcy od daty jej podpisania. Składają się na to 32 miesiące na wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych. Pozostałe 7 miesięcy przewidziane jest dla realizacji obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Usługę projektową, połączoną ze wsparciem zamawiającego na etapie przeprowadzania procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, wykona dla obwodnicy Nakła Śląskiego i Świerklańca - biuro projektowe Mosty Katowice za kwotę 4 173 390 zł.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Nakła Śląskiego oraz Świerklańca jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości. Wraz z realizowaną obecnie obwodnicą Poręby i Zawiercia oraz przygotowywanymi do realizacji obwodnicami Kroczyc, Pradeł i Szczekocin przyczyni się do odciążenia istniejącego układu komunikacyjnego na obszarze obejmującym północno-wschodnie tereny woj. śląskiego. Nowo budowana droga przejmie znaczącą część ruchu tranzytowego i regionalnego, skutkiem czego na obecnej drodze krajowej nr 78 przeważać będzie ruch lokalny. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa Mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości połączenia z jednej strony z autostradą A1, z drugiej z drogą krajową nr 11, a w przyszłości S11. Długość obwodnicy wyniesie ok. 12 km.

Przypomnijmy, że w czerwcu zeszłego roku w Urzędzie Gminy Świerklaniec gościł wiceminister infrastruktury Pan Rafał Weber, który podpisał program inwestycji dla budowy obwodnicy miejscowości Nakło Śląskie i Świerklaniec. Podpisany przez ministra dokument określał cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazywał również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji.

Budowa obwodnicy, w systemie „Projektuj i buduj”, powinna się odbyć w latach 2025-2028.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *