bezchmurnie
19°
17°
czwartek
Otwarcie nowego przedszkola w Nowym Chechle
02 września 2020 r. | 07:05
0

31 sierpnia, w przeddzień powrotu dzieci do szkół i przedszkoli, nastąpiło otwarcie nowo wybudowanego przedszkola w Nowym Chechle.

Dofinansowany ze środków unijnych projekt pod nazwą „Budowa przedszkola wraz z wyposażeniem w sołectwie Nowe Chechło w Gminie Świerklaniec” był połączony z zakończoną w ub. roku modernizacją budynku Szkoły Podstawowej.

- Ta inwestycja to udane połączenie wiekowego budynku szkoły z nowoczesną bryłą przedszkola. Dzięki wsparciu wielu ludzi i instytucji, udało się zakończyć modernizację szkoły i budowę przedszkola. Już 1 od września uczyć i bawić się będą tutaj dzieci – mówił wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl.

- Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc i wsparcie – mówił dyrektor Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi z Oddziałami Przedszkolnymi w Nowym Chechle Zdzisław Zdanowski.
Wójt wręczył Dyrektorowi symboliczny klucz do drzwi przedszkola, tym samym oddając to miejsce do użytkowania dzieciom, nauczycielom i personelowi.
Z rąk wójta Marka Cyla i Przewodniczącego Rady Gminy Świerklaniec Jarosława Wasążnika podziękowania otrzymały osoby i instytucje, które były zaangażowane w realizację inwestycji budowy przedszkola i modernizacji szkoły.

Goście, którzy zostali zaproszeni na otwarcie przedszkola mogli zobaczyć nowe, kolorowe i w pełni wyposażone w zabawki i pomoce naukowe sale. 4-oddziałowa placówka przeznaczona jest dla 100 przedszkolaków. Przedszkole jest parterowe, spełniające wszystkie standardy bezpieczeństwa dla małych dzieci. Jest także dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Wykonana inwestycja obejmuje także zagospodarowanie terenu wokół przedszkola wraz z infrastrukturą techniczną oraz budowę nowego placu zabaw wraz z jego wyposażeniem.
Nowe przedszkole w Nowym Chechle to przedsięwzięcie, którego od lat oczekiwali mieszkańcy nie tylko Nowego Chechła, ale i całej Gminy Świerklaniec. Zaczęło się 4 lata temu, od przygotowania wniosku o dofinansowanie budowy przez pracowników Urzędu Gminy Świerklaniec.

28 marca 2017 roku Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził listę wybranych projektów do dofinansowania w konkursie z poddziałania: 12.1.1 Infrastruktura wychowania przedszkolnego. Gmina Świerklaniec otrzymała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt pod nazwą „Budowa przedszkola wraz z wyposażeniem w sołectwie Nowe Chechło w Gminie Świerklaniec” 3 842 244,68 zł, czyli najwięcej ze wszystkich dziesięciu projektów, które zostały dofinansowane.
Projekt dotyczył nie tylko budowy przedszkola w sołectwie Nowe Chechło. W ramach przetargu miały zostać zrealizowane dodatkowe prace w budynku szkoły podstawowej.
Po przejściowych trudnościach związanych z pierwotnym wykonawcą, w drodze przetargu wyłoniono obecnego wykonawcę inwestycji. Została nim Firma Remontowo-Budowlana DAW-BUD Daniel Wywiał.

Po roku zajęć w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, 2 września 2019 roku uczniowie chechelskiej podstawówki rozpoczęli zajęcia w swojej szkole, która została kompleksowo wyremontowana.
1 września 2020 r. po raz pierwszy rozpoczęły się zajęcia w oddanych do użytku nowych oddziałach przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Nowym Chechle.
Kolejnym magnesem, który przyciągnął rodziców i dzieci do przedszkola w Nowym Chechle jest unijny projekt pod nazwą „Przedszkole marzeń w Nowym Chechle”. Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego przewiduje między innymi zakup i dostawę pomocy dydaktycznych, mebli i wyposażenia, sprzętu komputerowego i multimedialnego, wyposażenia do kuchni oraz toalety. W ramach projektu jednemu z nauczycieli zostaną sfinansowane studia podyplomowe z logopedii, co zostanie wykorzystane w ofercie przedszkola. Całkowity koszt realizacji projektu opiewa na kwotę ponad miliona złotych.

Serdeczne podziękowania złożono Pani Izabeli Domogale – Członkowi Zarządu Województwa Śląskiego, która aktywnie pomagała Urzędowi Gminy Świerklaniec w realizacji tego zadania, szczególnie w zakresie przyznanych dofinansowań, zarówno z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt pod nazwą „Budowa przedszkola wraz z wyposażeniem w sołectwie Nowe Chechło w Gminie Świerklaniec” jak i z Europejskiego Funduszu Społecznego na projekt pod nazwą „Przedszkole marzeń w Nowym Chechle”.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *