bezchmurnie
19°
17°
wtorek
PKM Świerklaniec z nagrodą Złotej Gracji Biznesu
01 września 2022 r. | 07:09
0

Laureatem dorocznej nagrody przyznawanej przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Tarnowskich Górach wspólnie z gminą Świerklaniec, czyli Złotej Gracji Biznesu, jest w tym roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu.

Kapituła konkursowa doceniła PKM przede wszystkim za innowacyjność. 27 sierpnia odbyła się Gala, na której przedstawiciel PKM z rąk wójta gminy Świerklaniec odebrał statuetkę.

Do konkursu o Złotą Grację Biznesu  nominowane zostały trzy firmy z gminy Świerklaniec. Udział wzięły dwie. Kapituła konkursowa doceniła ich zaangażowanie w rozwój gminy, ale także promowanie swojego pochodzenia poza lokalnym rynkiem. Oprócz PKM Świerklaniec w konkursie wyróżniona została firma Agroma Świerklaniec. Obydwie firmy istnieją od kilkudziesięciu lat i kojarzone są z miejscem, w którym prowadzą swoje biznesy - Świerklańcem.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o. o. powstało w 1960 roku. W tym czasie przedsiębiorstwo wchodziło w skład Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach. W styczniu 1981 roku przedsiębiorstwo zostało usamodzielnione zyskując rangę zakładu nr 11, by w 1999 roku przekształcić się w Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Międzygminną Spółkę z o.o. w Świerklańcu. Udziały przewoźnika w 2019 roku przejął Zarząd Transportu Metropolitalnego. Spółka realizuje zadania komunikacyjne na 24 liniach, w tym 6 liniach metropolitalnych łączących miasta Metropolii z lotniskiem w Pyrzowicach. Dodatkowo firma utrzymuje infrastrukturę przystankową związaną z informacją pasażerską oraz zajmuje się utrzymaniem wiat przystankowych. PKM Świerklaniec pozyskuje coraz bardziej nowoczesny tabor. Stawia na innowacyjność i ochronę środowiska. Firma przystępuje do dwóch projektów „Jedziemy na prąd – zakup autobusów elektrycznych i budowa infrastruktury ładowania na obszarze GZM” oraz „Stacja ładowania wodorem Świerklaniec”. Pozwoli to na wprowadzenie w kolejnych latach taboru napędzanego elektrycznie oraz wodorem. Infrastruktura, którą planuje wykonać PKM na terenie Świerklańca będzie jedną z najnowocześniejszych w regionie.

Podczas Gali Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach statuetkę Złotej Gracji Biznesu z rąk wójta gminy Świerklaniec Marka Cyla odebrał członek Zarządu Spółki Waldemar Samsel.
- Należy docenić PKM Świerklaniec także za gotowość niesienia pomocy potrzebującym. Firma deklaruje, że w sytuacjach kryzowych podstawi autobusy w celu przewozu osób ewakuowanych z miejsc zagrożenia. Musimy pamiętać, że w marcu br. PKM Świerklaniec przekazał dwa używane autobusy dla mieszkańców Lwowa oraz dary w postaci ubrań, środków czystości i żywności dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie – mówił Marek Cyl wójt gminy Świerklaniec.

Podczas Gali IPH z rąk wójta wyróżnienie za nominację do Złotej Gracji Biznesu otrzymał prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Handlowego „Agroma” Sp. z. o. o. Robert Zarzycki. Firma działa na terenie Świerklańca od 1957 roku. W 2014 roku została sprywatyzowana. Zajmuje się sprzedażą, odkupem i wynajmem maszyn i sprzętów komunalnych. Prowadzi również ich serwis. Dodatkowo na terenie firmy znajduje się sklep firmowy z częściami zamiennymi i akcesoriami do pojazdów i maszyn komunalnych oraz rolniczych.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *