zachmurzenie duże
piątek
Prawidłowa utylizacja leków
06 czerwca 2024 r. | 22:43
0

Aby ograniczyć negatywny wpływ leków na nasze środowisko, a co za tym idzie – na nasze zdrowie, musimy przestrzegać kilku zasad ich prawidłowej utylizacji. Problem często pojawia się już na początku, gdyż wielu z nas po prostu nie wie, co należy z nimi zrobić i jak właściwie ich się pozbyć.

Utylizacją leków przeterminowanych zajmuje się urząd gminy. Tego rodzaju odpady należy dostarczać do specjalnych punktów – zazwyczaj są to apteki, jednak wiele gmin posiada także inne, dodatkowe punkty zbiórek (w przypadku gminy Świerklaniec jest to PSZOK, przypomina Redakcja). Wszystkie takie punkty wyposażone są w specjalne pojemniki – konfiskatory – które mają przemyślaną konstrukcję, zabezpieczającą przed ewentualnym przeciekaniem oraz uniemożliwiającą dostęp do ich zawartości osobom niepożądanym. Takie konfiskatory odbierane są przez specjalistyczne firmy, a następnie trafiają do miejsca, w którym są w bezpieczny sposób utylizowane.
Jak oddać przeterminowane leki?
Aby właściwie pozbyć się przeterminowanych leków, należy przestrzegać pewnych zasad. Nie wystarczy, że spakujesz je do plastikowej torby i zaniesiesz do apteki. Oto aspekty, na które musisz zwrócić uwagę:

  1. Wyjmij leki z kartonowych opakowań;
  2. Kartonowe opakowania oraz ulotki wyrzuć do kosza na makulaturę;
  3. Leki zbierz i zanieś do punktu wyposażonego w specjalne pojemniki na przeterminowane leki;
  4. Do konfiskatora możesz wrzucić blistry z tabletkami lub kapsułkami, butelki, aerozole, maści i kremy;
  5. Do pojemnika na przeterminowane leki nie wyrzucaj strzykawek, zużytych środków opatrunkowych, igieł, termometrów rtęciowych.

Podsumowanie
Prawidłowa utylizacja przeterminowanych leków jest istotna zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla ochrony środowiska. Ważne jest, aby przestrzegać przepisów i podejmować odpowiedzialne działania w celu zapewnienia bezpiecznej i ekologicznej utylizacji leków. Obecnie Komisja Europejska pracuje nad wytycznymi dla przemysłu farmaceutycznego, wspierającymi tworzenie substancji farmaceutycznych, które dzięki swoim właściwościom są mniej szkodliwe dla środowiska. Niemniej do tego czasu wszyscy musimy podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować szkodliwy wpływ leków na środowisko, w którym żyjemy.

Autor: Maria Bialik, Leki.pl



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *