bezchmurnie
16°
14°
piątek
Premiera filmu „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska”
05 listopada 2021 r. | 07:00
0

29 października br. odbyła się premiera filmu „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” według scenariusza i w reżyserii Sławomira Grünberga. Film opowiada historię 97-letniej dzisiaj Kai Mireckiej-Ploss, która jest patronką szkoły podstawowej w Nakle Śląskim i Honorową Obywatelką Gminy Świerklaniec.

Na premierze w katowickim kinie Rialto obecne były m. in. osoby związane z gminą Świerklaniec: wójt Marek Cyl, dyrektor Krzysztof Kozak i przedstawicie grona pedagogicznego oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim, przedstawicie Fundacji „Dzieci Śląska” im. Kai Mireckiej-Ploss z panią prezes Ewą Michalik, a także mieszkańcy gminy Świerklaniec.

Urodzona w roku 1924 Kaya Mirecka-Ploss, a właściwie Hanna Adela Czech. Ślązaczka, przez 13 lat mieszkanka Nakła Śląskiego, gdzie chodziła do szkoły. W Nakle śląskim przeżyła też śmierć swojej mamy. Od tego czasu w jej rodzinie było bardzo ciężko. Ojciec stracił pracę, nie było pieniędzy na jedzenie. W 1939 r. rodzina przeprowadziła się do Kamyc w gminie Wojkowice.

W 1941 r. Kaję zabrano na roboty przymusowe do Niemiec, trafiła do obozu dla małoletnich. Po zakończeniu wojny szukała ojca i brata, w efekcie trafiła do Włoch, gdzie zaciągnęła się do wojska. Przydzielono ją do grupy teatralnej, potrafiła śpiewać, grała na kilku instrumentach.

Następnie Kaya trafiła to Anglii. Wyszła za mąż za Wiesława Szeligę Mireckiego, przedwojennego aktora Teatru Narodowego. Studiowała historię sztuki, kostiumologię, historię teatru, projektowanie kostiumów teatralnych i mody współczesnej.

W 1957 r. wróciła do Polski, gdzie została pierwszą zawodową projektantką mody i założyła "Modę Polską". Napisała też książkę "Droga przez most". W czasie pobytu w Polsce dwa razy ja aresztowano. W efekcie zdecydowała się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych i ślub z profesorem Sidneyem Plossem z Uniwersytetu w Princeton. Za oceanem pamiętała o Polsce, m.in. pomagała w założeniu Polsko-Amerykańskiego Klubu w Waszyngtonie, pisała artykuły o swoim kraju, udzielała się w Amerykańskiej Radzie Kultury Polskiej, założyła Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego.

Sławomir Grünberg, scenarzysta i reżyser filmu, skupia się na wyjątkowości, niezłomności i charyzmie Kai, czyli cechach, które pozwoliły jej nie tylko zmienić życie Polonii w USA, ale też sprowadzić do Stanów Zjednoczonych 105 polskich dzieci, otworzyć im okno na świat i ukształtować ich światopogląd.

Trojgu z nich dała dom, sfinansowała studia w USA i zapewniła odpowiedni start w dorosłość. Kim dziś są: Lidia Magdalena Lechowska zabrana przez Kayę z łódzkiego domu dziecka, Maciej Frączek z Jedwabnego czy Katarzyna Frączek? Jak jedna osoba zmieniła ich życie? Dlaczego tak ważne dla Kai jest to, że urodziła się na Śląsku? Co łączyło ją z Janem Karskim, którym opiekowała się do końca jego życia? Dlaczego Polonia amerykańska okrzyknęła ją jedną z najważniejszych Polek na emigracji? Na te pytania i wiele innych widz znajdzie odpowiedź w filmie.

Wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl zapowiedział, że projekcja filmu „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” odbędzie się także w gminie Świerklaniec.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *