słabe przelotne opady deszczu
20°
19°
piątek
Przygotowania do sezonu nad Zalewem Nakło-Chechło
24 maja 2021 r. | 07:16
0

Trwają prace przygotowawcze do sezonu letniego nad Zalewem Nakło-Chechło. Drogi dojazdowe prowadzące do akwenu są remontowane i będą gotowe na przybycie turystów. Za miesiąc otworzymy strzeżone miejsca kąpieli. Opłaty wjazdowe pozostają na tym samym poziomie.

Radni Rady Gminy Świerklaniec podczas kwietniowej sesji wyrazili zgodę na utworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli nad Zalewem Nakło-Chechło. Miejsca będą strzeżone przez ratowników. Od 26 czerwca do 25 lipca bezpiecznie kąpać będzie się można w dwóch lokalizacjach: przy siedzibie WOPR-u i obok pola namiotowego. Po krótkiej przerwie technicznej miejsca zostaną przesunięte o kilkadziesiąt metrów. Ratownicy będą ich strzec od 31 lipca do 29 sierpnia.

Urząd Gminy Świerklaniec przekaże też pieniądze na dodatkowe patrole policji w okresie letnim. Zorganizuje także weekendowe dyżury Ochotniczych Straży Pożarnych z Nakła Śląskiego,  Nowego Chechła, Orzecha i Świerklańca. Dzięki temu turyści będą mogli czuć się nad wodą bezpiecznie.
Nad zalewem jest 20 przenośnych toalet, które są przez nas dzierżawione od maja do września. Są także przygotowane kontenery na śmieci, które są regularnie wywożone.

Opłaty za postój pojazdu pozostały na niezmiennym poziomie – 8 zł w tygodniu i 15 zł w weekendy i święta.
Jeszcze nie wiadomo jak rozwiążemy sprawę pola biwakowego. W zeszłym roku ze względu na pandemię był tam parking specjalny. W tym roku nie jest wykluczone, że jeżeli przepisy i sytuacja pozwolą, to pole biwakowe będzie dostępne już na normalnych zasadach, z możliwością parkowania pojazdów bliżej wody.

Przed sezonem przygotowujemy też drogi dojazdowe. Już teraz naprawiliśmy poprzez uzupełnienie masą asfaltową na długości około 2 km drogę dojazdową do zalewu od strony Tarnowskich Gór. W planach jest jeszcze wykonanie nakładki asfaltowej na drodze dojazdowej od Miasteczka Śląskiego do parkingu nr 2, czyli na długości około 300 m. W ciągu najbliższych dni zostanie wyrównana droga na polu biwakowym, która prowadzi od bramy wjazdowej do budynku kajakowni. Wierzchnia warstwa nawierzchni zostanie zebrana, a droga uzupełniona dolomitem i ubita. Planowane jest także dokończenie remontu korony zalewu. Do zakończenia jej naprawy został nam jeszcze nieco ponad 1 km. Wówczas korona zalewu będzie w całości odnowiona.

- Jedyna rzecz jakiej nie wiemy, to jaka będzie pogoda. Mamy nadzieję, że ona w tym roku dopisze i że dopisze także ilość turystów wypoczywających nad naszym zalewem. My jesteśmy przygotowani, choć wiele zależy od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej – podsumował Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *