bezchmurnie
19°
15°
sobota
Rozstrzygnięto konkurs “Zielone Czeki 2021” – gmina Świerklaniec z wyróżnieniem
20 grudnia 2021 r. | 07:14
0

Tegoroczna gala konkursu "Zielone Czeki 2021" odbyła się w Centrum Konferencyjno - Biznesowym na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach konkursu przyznał nagrody "Zielone czeki" o wartości 10 tys. zł, statuetki i dyplomy honorowe.

Gmina Świerklaniec także została doceniona za swoje działania proekologiczne i otrzymała wyróżnienie w kategorii "Gmina przyjazna dla czystego powietrza".

Na tegoroczny konkurs wpłynęły łącznie 43 zgłoszenia. Kapituła konkursu pod przewodnictwem Pani Izabeli Domogały – Członka Zarządu Województwa Śląskiego przyznała cztery nagrody główne „Zielone Czeki” w kategoriach: "Ekologiczna osobowość roku", "Gmina przyjazna dla czystego powietrza", "Inwestycja proekologiczna roku" oraz "Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej". Oprócz nagród głównych wyróżnionych zostało 14 osób i podmiotów. Gmina Świerklaniec otrzymała wyróżnienie w kategorii "Gmina przyjazna dla czystego powietrza", a odebrał je osobiście wójt Marek Cyl.
- Odbieram to wyróżnienie, nie jako ukoronowanie naszych starań o czyste powietrze w gminie Świerklaniec, ale jako docenienie tego, co w ostatnich latach udało się nam już zrobić w kierunku poprawy jakości powietrza. Na pewno jest to motywacja do dalszego działania w tym kierunku, tym bardziej, że gala „Zielonych Czeków 2021” odbywała się w dniu, w którym dopuszczalne normy jakości powietrza były przekroczone praktycznie na całym śląsku. Mam świadomość, że jeszcze wiele pracy przed nami, ale trzeba też pamiętać, że smog nie zna granic i dlatego wszystkie samorządy powinny się jednakowo zaangażować w walkę o lepsze powietrze dla swoich Mieszkańców - powiedział wójt Marek Cyl.
We wniosku konkursowym, który gmina złożyła do WFOŚiGW w Katowicach znalazły się zrealizowane w ubiegłym roku działania proekologiczne zmierzające do poprawy jakości powietrza:
•    Program Ograniczenia Emisji w Gminie Świerklaniec etap VI, czyli dofinansowanie dla Mieszkańców do wymiany źródeł ciepła. Jest to kontynuacja programu prowadzonego przez Gminę od kilku lat. Dzięki niemu Mieszkańcy wymienili już na naszym terenie kilkaset starych źródeł ciepła na nowe i bardziej ekologiczne.
•    Realizacja Programu dofinansowanego ze środków unijnych pn. „Słoneczna gmina – montaż układów solarnych i fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych w Gminie Świerklaniec - II etap”. Projekt obejmował montaż instalacji fotowoltaicznych produkujących prąd w 72 domach oraz kolektorów słonecznych wytwarzających energię cieplną w 8 domach.
•    Termomodernizacje i wymiany źródeł ciepła w gminnych budynkach użyteczności publicznej m.in.: Szkoła Podstawowa im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim (termomodernizacja, wymiana stolarki okiennej, zmiana sposobu ogrzewania z węglowego na gazowy), filia budynku Urzędu Gminy Świerklaniec przy ul. Młyńskiej 3 (zmiana sposobu ogrzewania z węglowego na gazowy i termomodernizacja kontynuowana w 2022r.), budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Parkowej (zmiana sposobu ogrzewania z węglowego na gazowy).
•    Instalacje fotowoltaiczne na gminnych obiektach m.in.: Instalacja fotowoltaiczna przy oczyszczalni ścieków w Świerklańcu, a pod koniec 2019 roku podobne instalacje pojawiły się na budynkach Urzędu Gminy Świerklaniec przy ul. Młyńskiej, Szkoły Podstawowej przy ul. Młyńskiej i Źródlanej w Świerklańcu oraz Szkoły Podstawowej w Nakle Śląskim.
•    Zakończenie montażu lamp OZE na terenie Gminy Świerklaniec. Projekt dotyczył budowy oświetlenia solarnego, drogowego na terenie Gminy Świerklaniec w 25 lokalizacjach, obejmującego zabudowanie 52 lamp solarnych.
- Aby dodatkowo, oprócz gminnych dotacji, wesprzeć naszych Mieszkańców w staraniach o poprawę jakości powietrza, Gmina Świerklaniec na podstawie podpisanego w tym roku porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przystąpiła do obsługi rządowego Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Mieszkańcy naszej Gminy nie muszą już jeździć do Katowic, ale mogą na miejscu za pośrednictwem urzędu złożyć wniosek w ramach „Czystego Powietrza” oraz otrzymać pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu. Punkt konsultacyjno-informacyjny w ramach programu Czyste Powietrze czynny w każdy wtorek w godzinach 8.00-15.30. Warto podkreślić, że ta pomoc dla Mieszkańców Gminy Świerklaniec jest bezpłatna – przypomina wójt Marek Cyl.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *