bezchmurnie
19°
15°
sobota
Sytuacja w szkole podstawowej w Świerklańcu – komunikat
02 października 2019 r. | 22:04
0

Komunikat przygotowany przez UG Świerklaniec i dyrekcję w związku z medialnymi doniesieniami dotyczącymi podejrzenia zatrucia bakterią Salmonelli przez uczniów szkoły podstawowej w Świerklańcu.

Informacje o zbiorowym zachorowaniu uczniów i ich dolegliwościach żołądkowych trafiły do szkoły podstawowej w Świerklańcu w poniedziałek 30 września ok. godz. 7:00. Jak wynika z informacji udostępnionych przez dyrekcję, w szpitalach jest około 15 uczniów tamtejszej szkoły (wynika to ze zgłoszeń rodziców i informacji z sanepidu).
W dalszym ciągu prowadzone są badania związane z podejrzeniem wystąpienia zatrucia pokarmowego, wyniki nie są jeszcze znane.

Działania, które zostały podjęte przez szkołę po uzyskaniu informacji o zbiorowym zachorowaniu uczniów szkoły podstawowej w Świerklańcu:
- monitorowana jest frekwencja uczniów, w poniedziałek nieobecnych było 81 uczniów, we wtorek 90 uczniów;
- ustalono, że zachorowanie uczniów może mieć związek z korzystaniem z posiłków w szkolnej stołówce (obiady z cateringu);
- w poniedziałek w godzinach przedpołudniowych w szkole była kontrola sanepidu bytomskiego związana z podejrzeniem wystąpienia zatrucia pokarmowego; osoby przeprowadzające kontrolę nie stwierdziły żadnych nieprawidłowości w szkolnej kuchni, były obecne przy przyjęciu obiadów, analizowały jadłospis, pobrane zostały wymazy do badań oraz skierowano na badania panie pracujące w kuchni;
- wprowadzono reżim sanitarny w szkole (częstsze zabiegi higieniczne prowadzone przez obsługę  mające na celu zapewnienie maksymalnej ochrony przed skażeniami w toaletach i klasach);
- pracownicy szkoły przypominają o obowiązku zachowania higieny, m.in. myciu rąk po skorzystaniu z toalety i zakazie dzielenia się jedzeniem (picie z jednej butelki, „dawanie gryza” koledze);
- po konsultacji z sanepidem podjęto decyzję, że obiady będą nadal przyjmowane i wydawane dla chętnych uczniów (szkoła wydaje około 20 obiadów);
- rodzice jednego z uczniów przebywającego w szpitalu poinformowali w poniedziałek dyrekcję, że lekarze wykluczyli u ich dziecka infekcję wirusową i prowadzone są badania w kierunku infekcji bakteryjnej;
- dyrekcja jest w stałym kontakcie z sanepidem – sekcją epidemiologiczną, przekazane zostały tam stosowne dokumenty, takie jak dane uczniów; pracownicy sanepidu kontaktują się z rodzicami uczniów i przeprowadzają wywiady oraz kierują na badania;
- ustalono, że wcześniej, tj. w sobotę i niedzielę wielu rodziców korzystało z porad lekarskich opieki całodobowej, a od poniedziałku w gminnych przychodniach z porad lekarskich skorzystało 18 dzieci.

Dyrekcja szkoły w Świerklańcu apeluje do rodziców, że jeżeli ich dziecko zgłasza jakiekolwiek dolegliwości żołądkowe – powinni niezwłocznie skorzystać z porady lekarza.
Jeśli pojawią się  wyniki badań będziecie Państwo informowani na bieżąco.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *