zachmurzenie umiarkowane
środa
Trwa budowa oczekiwanej przez mieszkańców sygnalizacji świetlnej
21 grudnia 2020 r. | 21:05
0

Do końca roku powstanie sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Tarnogórskiej z ul. Stabińskiego i ul. Wiosenną w Świerklańcu. Warta ponad 150 tys. zł inwestycja wykonywana jest ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Prace trwają.

W lipcu tego roku gmina Świerklaniec zadeklarowała, że wybuduje sygnalizację świetlną na przejściu dla pieszych przy wspomnianym skrzyżowaniu. Na wniosek wójta, Rada Gminy Świerklaniec jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy, a tym samym zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel. Ulica Tarnogórska w Świerklańcu stanowi część Drogi Krajowej nr 78. Za infrastrukturę odpowiada tutaj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Pomimo wielu wniosków kierowanych przez gminę Świerklaniec do GDDKiA, sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu Tarnogórskiej z ul. Stabińskiego i ul. Wiosenną w Świerklańcu do tej pory nie powstała. Gmina zapowiedziała, że jeśli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie znajdzie w swoim budżecie środków na realizację przedmiotowego zadania i jednocześnie wyrazi zgodę na dysponowanie nieruchomością, to sama zrealizuje inwestycję.

W lipcu na owym przejściu dla pieszych doszło do tragicznego wypadku, w którym życie stracił nastolatek. To wywołało reakcję mieszkańców, którzy zorganizowali protest i zbierali podpisy pod petycją skierowaną zarówno do Ministerstwa Infrastruktury, GDDKiA i do wielu przedstawicieli władz publicznych. Pod dokumentem z żądaniem budowy sygnalizacji świetlnej podpisało się kilka tysięcy osób, których większość stanowili mieszkańcy gminy. Protest dotyczył także przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Tarnogórskiej z ul. Damrota i ul. Miarki. W tym miejscu GDDKiA nie wyraziła zgody na sygnalizację świetlną ze względu na zbyt bliskie położenie ronda. Jednak żeby zwiększyć bezpieczeństwo Urząd Gminy wnioskował do GDDKiA o wybudowanie chodnika przy ul. Tarnogórskiej od skrzyżowania z Damrota do posiadającego już sygnalizację świetlną przejścia dla pieszych przy przystanku autobusowym.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *