bezchmurnie
19°
15°
sobota
Trzy produkty z gminy Świerklaniec z nagrodami w konkursie „Marka Lokalna”
24 czerwca 2021 r. | 07:00
0

W ramach konkursu „Marka Lokalna” wyłoniono 27 laureatów, a wśród nich trzy produkty, które pochodzą z gminy Świerklaniec. W kategorii „produkt spożywczy” Kapituła Ekspertów nagrodziła gymizę, w kategorii „sztuka/rękodzieło” - promocję stroju bytomsko-rozbarskiego poprzez prezentację modelu stroju, a w kategorii „produkt turystyczny/rekreacyjny” - jazdę konną/hipoterapię.

17 czerwca podczas uroczystej gali podsumowującej konkurs, statuetki „Marki Lokalnej” odebrały w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury i Tradycji Śląskiej z Orzecha jego prezes Anna Rabsztyn (za gymizę i promocję stroju bytomsko-rozbarskiego) i w imieniu Stowarzyszenia Akademia Sportów Konnych ze Świerklańca jego prezes Magdalena Ferdyn (za jazdę konną/ hipoterapię z gminy Świerklaniec).
Gymiza z gminy Świerklaniec to tradycyjna śląska przyprawa, w skład której wchodzą suszone warzywa. Stosowana zazwyczaj do zup – zwłaszcza żuru i innych dań.
- Recepturę gymizy opracowano pokolenia temu, jeszcze za czasów naszych babć. My tą tradycję kultywujemy – powiedziała Anna Rabsztyn.

Ręcznie szyte stroje bytomsko-rozbarskie Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Tradycji Śląskiej zaprezentowało na niewielkich lalkach. Promocja stroju bytomsko-rozbarskiego została wyróżniona w kategorii sztuka/rękodzieło.

Hipoterapia to jedna z metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a swoją specyfikację zawdzięcza koniowi biorącemu udział w terapii. Stan dzieci poprawia się podczas jazdy konnej i kontaktu ze zwierzęciem. W kategorii produkt turystyczny/rekreacyjny konkursu „Marka Lokalna” nagrodzono jazdę konną i  hipoterapię z gminy Świerklaniec, zgłoszoną przez Akademię Sportów Konnych.

Celem konkursu „Marka Lokalna” było wyłonienie grupy najlepszych produktów i usług z obszaru trzech Lokalnych Grup Działania: „Leśna Kraina Górnego Śląska”, „Brynica to nie granica” oraz Nadarzyn-Raszyn-Michałowice, które dzięki swoim walorom jakościowym i użytkowym są kreatorem Marki Lokalnej.
Do udziału w konkursie „Marka Lokalna” mogły przystąpić osoby indywidualne, amatorzy, profesjonaliści, grupy formalne i nieformalne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub wytwarzające produkty na terenie organizujących konkurs LGD.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *