bezchmurnie
16°
11°
poniedziałek
W gminie coraz mniej kopciuchów
11 stycznia 2024 r. | 06:00
0

W 2022 roku mieszkańcy gminy Świerklaniec zlikwidowali łącznie 151 starych i nieefektywnych kotłów węglowych. To trzeci wynik wśród wszystkich gmin powiatu tarnogórskiego, a pierwszy wśród gmin wiejskich.

Dane dotyczące m. in. likwidacji kotłów węglowych zawarte są w uchwale Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 20 listopada 2023 r. w sprawie przyjęcia aktualizacji „Programu ochrony powietrza dla Województwa Śląskiego”. Mieszkańcy gminy Świerklaniec najchętniej wymieniali stare węglowe piece na ogrzewanie gazowe (103). Popularna była także wymiana „kopciuchów” na odnawialne źródła energii (27) oraz biomasę (15). Najrzadziej montowano piece węglowe 5 klasy (4) oraz ogrzewanie elektryczne (2).
Na terenie powiatu tarnogórskiego najwięcej kotłów węglowych zlikwidowali mieszkańcy Tarnowskich Gór (487) i Radzionkowa (178).

Pod koniec 2023 roku na podstawie bazy Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Świerklańcu ogrzewaliśmy się:
gazem - 46 %
energią elektryczną - 20 %
kotłami węglowymi w klasach od 3 do 5 - 17 %
kotłami węglowymi bezklasowymi - 12 %
trzonami kuchennymi, piecami kaflowymi - 3 %
pompami ciepła - 2 %.

Gmina Świerklaniec razem z gminami Tarnowskie Góry i Bobrownikami współpracuje przy projekcie "Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii". Gminy złożyły wspólnie wniosek o udzielenie dofinansowania na jego realizację do Urzędu Marszałkowskiego.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *