bezchmurnie
19°
17°
wtorek
Wójt Marek Cyl informuje o stanie gminy i swoim
08 kwietnia 2020 r. | 07:00
0

Wójt Marek Cyl napisał do mieszkańców: "Szanowni Mieszkańcy Gminy Świerklaniec!

Sytuacja epidemiczna w naszej Gminie jest stabilna, liczba osób pozostających w kwarantannie na dzień 06.04.2020 wynosi 31 osób pod 24 adresami. Liczba osób, które miały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 nie zmieniła się i wynosi 2 osoby (wśród tych osób jestem ja). Niestety Urząd Gminy Świerklaniec nie jest w stanie Państwu pomóc w wykonaniu testów, te są wykonywane tylko przez certyfikowane laboratoria nadzorowane przez administrację rządową. Na dzień dzisiejszy, dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, wymazy do testów zostały pobrane na terenie Gminy Świerklaniec od części osób będących w kwarantannie, a mających wskazanie Sanepid-u – dotyczy to także Pracowników Urzędu Gminy.

Przyjęta przez Parlament oraz podpisana przez pana Prezydenta ustawa tzw. „tarcza antykryzysowa” daje Przedsiębiorcom prowadzącym małe i średnie firmy pewne możliwości, ale to nie wszystko. Z racji tego, że Przedsiębiorcy działający u nas, a także Mieszkańcy mieszkający u nas, mają wpływ i swój udział w dochodach budżetu Gminy Świerklaniec, informuję, że każdy Przedsiębiorca, Mieszkaniec czy Lokator mieszkań komunalnych lub socjalnych, będą traktowani w swoich sprawach indywidualnie. Każdy, kto zostanie w jakiś sposób dotknięty lub poszkodowany na skutek epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, będzie mógł liczyć na pomoc Gminy Świerklaniec, oczywiście w granicach dopuszczonych obowiązującym prawem. Głównie chodzi o możliwość umorzenia lub rozłożenia na raty podatku, czynszu czy dzierżawy. Wszystkie te sprawy będziemy rozpatrywać na indywidualne wnioski zainteresowanych stron.

Urząd Gminy Świerklaniec do odwołania funkcjonuje w ograniczonym zakresie, tzn. bez możliwości osobistego kontaktu przy załatwianiu spraw. Zachęcam Państwa do kontaktu telefonicznego, mailowego i z wykorzystaniem skrzynki ePuap. Ja w ramach dostępnych możliwości technicznych pracuję zdalnie i cały czas jestem w kontakcie z Pracownikami Urzędu Gminy.

W zakresie realizacji zadań z zakresu gospodarki komunalnej, firma Remondis wywozi śmieci zgodnie z harmonogramem. Tak więc odbieranie odpadów zmieszanych i segregowanych pozostaje bez zmian. Do odwołania zamknięty pozostaje PSZOK przy ul. Wiosennej w Świerklańcu. Na razie wstrzymana będzie zbiórka odpadów wielkogabarytowych. W tym roku po raz pierwszy usługa ta ma być realizowana spod posesji Mieszkańców, prawdopodobny termin wykonania to jesień br.

Tych z Państwa, którzy są zainteresowani stanem mojego zdrowia, informuję, że teraz czuję się dobrze i nie mam żadnych objawów ani dolegliwości. Okres mojej izolacji domowej zakończy się po dwukrotnym uzyskaniu ujemnego wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Apeluję do wszystkich Państwa, aby bezwzględnie stosować się do wszystkich urzędowych zakazów i nakazów. Tylko ograniczenie kontaktów, przestrzeganie zasad higieny i stosowanie środków ochrony osobistej przyczyni się do powstrzymania epidemii koronawirusa.

Życząc Państwu dużo zdrowia i cierpliwości w trudnych czasach pozdrawiam serdecznie.
Marek Cyl
Wójt Gminy Świerklaniec"Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *