bezchmurnie
17°
13°
czwartek
Zimowy Turniej Piłkarski Żaków rocznika 2015 o Puchar Wójta Gminy Świerklaniec
21 lutego 2023 r. | 20:18
0

W najbliższą niedzielę 26 lutego od godz. 9:00 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim odbędzie się II Zimowy Turniej Piłkarski Żaków rocznika 2015 o Puchar Wójta Gminy Świerklaniec organizowany wspólnie przez gminę Świerklaniec i LKS Orzeł Nakło Śląskie.

Podczas trwania turnieju będzie można zjeść swojskie ciasto i napić się kawy, a dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na pomoc dla chorego na nieuleczalną chorobę Nikodema ze Świerklańca.

Nikodem urodził się w 26 tygodniu ciąży jako skrajny wcześniak z wagą 900 gramów i już w pierwszych sekundach zaczęła się walka o jego życie, która trwa do dziś.
Wystąpiło u niego wiele zaburzeń m.in. niedotlenienie okołoporodowe, zaburzenia oddychania, sepsa, martwicze zapalenie jelit, cholestaza, retinopatia, dwukrotnie przetaczano mi krew z powodu niedokrwistości.

Dzisiaj Nikodem funkcjonuje na poziomie niepełnosprawności w stopniu głębokim i potrzebuje całodobowej opieki. Cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, niedowład spastyczny czterokończynowy, neurogenne zwichnięcie biodra i padaczkę ogniskową. Jest niewidomy, nie chodzi, nie mówi, nie komunikuje się, nie je i nie pije samodzielnie, nie zgłasza potrzeb fizjologicznych.

Na jego chorobę niestety nie ma lekarstwa, jedyne co można to zminimalizować negatywne skutki niepełnosprawności, poprzez udział w zajęciach terapeutycznych, rehabilitację, zakup odpowiedniego sprzętu i środków medycznych oraz systematyczną kontrolę u lekarzy specjalistów. Jednak to wszystko wiąże się z ogromnymi kosztami, które przewyższają możliwości finansowe jego rodziców. Ze względu na chorobę syna, jego mama nie może podjąć się żadnej pracy. Rodzinę utrzymuje dzielny tata.

Serdecznie zachęcamy do wsparcia Nikodema!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *