mgła
poniedziałek
Żywość dla najbardziej potrzebujących w OPS. Pomogło wojsko
15 maja 2020 r. | 07:22
0

Około 80 rodzin skorzystało dziś z unijnego programu „Pomoc żywnościowa” w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świerklańcu z siedzibą w Nakle Śląskim. W rozładunku produktów i utrzymaniu porządku pomogły Wojska Obrony Terytorialnej w ramach akcji pod nazwą „Odporna Wiosna”.

Pomoc żywnościowa dla najbardziej potrzebujących w ramach funduszu Unii Europejskiej była organizowana w gminnym OPS-ie już po raz szósty. Każdego roku ośrodek otrzymuje kilka ton żywności dla najbardziej potrzebujących rodzin, które spełniają kryterium dochodowe. Artykuły z charakterystycznym logo Banków Żywności przetransportowano dziś samochodem do Nakła Śląskiego. Później trzeba było te kilka ton żywości przerzucić do budynku, skąd produkty były wydawane. Pomogli w tym żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej, tzw. "terytorialsi". W czasach epidemii WOT uruchomiły specjalną aplikację dla samorządów dzięki której, w ramach akcji pod nazwą „Odporna wiosna”, można zgłosić chęć skorzystania z ich pomocy. Uczynił to wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl.

- Reakcja była natychmiastowa. Od razu zadzwonił ktoś z WOT i umówiliśmy się na konkretny termin – relacjonował wójt.
Do Nakła Śląskiego przyjechało dziesięciu wojskowych (były panie i panowie), którzy od razu wzięli się do pracy. Przeładowanie kilku ton żywności zajęło im nieco ponad godzinę. Kiedy pracownicy OPS zaczęli wydawać żywność „terytorialsi” pilnowali, żeby osoby stojące w kolejce utrzymywały od siebie niezbędny ze względów sanitarnych dystans.

- Mamy już w tym doświadczenie. Pomagamy od początku epidemii – mówili wojskowi, którzy reprezentowali 13 Śląską Brygadę oraz 2 Lubelską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnych.
„Terytorialsi” usłyszeli słowa podziękowania od wójta oraz pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Dzisiaj każdy z was dołożył swoją cegiełkę aby wesprzeć tych najbardziej potrzebujących – mówił wójt Marek Cyl.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *