bezchmurnie
19°
17°
wtorek
Noc ze śląskim Batmanem w świerklanieckim parku.
08 sierpnia 2019 r. | 01:27
0

Pierwsza „noc nietoperzy” odbędzie się przy budynku kajakowni w świerklanieckim parku w godzinach wieczorno-nocnych, a zaczynie się pół godziny przed zachodem słońca. Dokładna data  wydarzenia (planowana między 12 a 14 sierpnia) zostanie podana dopiero na kilka dni przed rozpoczęciem. To ze względu na potrzebę śledzenia warunków pogodowych, niezbędnych do obserwacji.

Ze względu na późną porę organizatorzy proszą, żeby w wydarzeniu uczestniczyła starsza młodzież i osoby dorosłe. W przypadku chęci udziału młodszych dzieci prosimy, żeby były pod opieką dorosłych. Chodzenie po parku poza głównymi traktami wymaga odpowiedniego ubioru. Sugerujemy, żeby ubrać sportowe buty i luźny strój, których nie boimy się pobrudzić. Obowiązkowo weźmy ze sobą latarki i środki odstraszające komary?, a fani Batmana i "latających myszy" mogą przywdziać stroje nawiązujące do tematu: np. czarne peleryny!

Dlaczego park w Świerklańcu?

To miejsce niezwykle lubiane przez nietoperze i śląskich Batmanów. Badacze oceniają, że na terenie parku występuje nawet kilkanaście gatunków tych latających ssaków, z czego przynajmniej 6 już zaobserwowano (m. in. nocki, karliki, borowce i mroczki). Pod tym względem park dopiero zaczyna być badany. „Noc nietoperzy” będzie miała charakter edukacyjny, ale dostarczy także badaczom cennych informacji o bytowaniu nietoperzy w parku.

Czego się dowiesz?
- kim są nietoperzyści?
- dlaczego nietoperze są niewidzialne (no, prawie niewidzialne)?
- czy wszystkie nietoperze w Polsce są czarne, szare lub brązowe?
- co zrobić, żeby przywabić nietoperze do swojego domu lub ogrodu?
- dlaczego nietoperze lubią śląskie miasta i parki?

 

Źródło: Gmina Świerklaniec

Zdjęcie: unsplash.comDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *