bezchmurnie
wtorek
Przygotujcie się na ogromne podwyżki za odbiór śmieci. Niesegregowane wzrost o 100%
16 kwietnia 2019 r. | 16:46
0

Od 1 maja w gminie Świerklaniec zmienią się stawki opłat za wywóz i odbiór śmieci.

Za odpady segregowane mieszkańcy zapłacą 21 zł za osobę miesięcznie, a za odpady niesegregowane 42 zł za osobę miesięcznie.

Do teraz ceny wyglądały następująco.

14 zł (segregowane) i 21 zł (niesegregowane). Jak widzimy wzrost cen jest ogromny. Cena za niesegregowane odpady wzrośnie o 100%.

Nowe ceny zostały uchwalone przez radnych podczas sesji, która odbyła się 25 marca.

Radny Flakus i Lesik zagłosowali przeciw podwyżką. Z kolei Jarka, Ledwoń i Wajs wstrzymali się od głosu.

Na podwyżkę opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów złożyło się wiele czynników leżących głównie po stronie wykonawcy usługi, między innymi wzrost cen za przyjęcie i zagospodarowanie odpadów zmieszanych w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych, wzrost kosztów zagospodarowania odpadów ulegających biodegradacji na kompostowni oraz wzrost kosztów transportu i energii.

Jednocześnie podkreślić należy, że ceny za oddanie odpadów do Regionalnych Instalacji są ściśle powiązane z tzw. opłatą marszałkowską, to jest opłatą za składowanie i magazynowanie odpadów, której wysokość jest ustalana w drodze Rozporządzenia Rady Ministrów i waloryzowana w drodze obwieszczenia Ministra Środowiska. Na wysokość tej opłaty ani gminy, ani firmy odbierające odpady, nie mają żadnego wpływu, a są zobowiązane do jej uiszczania.  - czytamy na stronie urzędu.

Poniżej wynik głosowania uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami.

ŁUKASZ DUDEKDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *