zachmurzenie umiarkowane
21°
17°
piątek
konkurs na dyrektora mechanika
Afera w Tarnowskich Górach. Czy konkurs na dyrektora w „Mechaniku” był ustawiony?
22 lipca 2019 r. | 21:54
0

Z przekazanych nam informacji wynika, że członek komisji konkursowej we współpracy z dwoma nauczycielami odbyli 17 czerwca br. w prywatnym domu spotkanie z rodzicami - delegatami do komisji konkursowej. Chodziło o konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, bardziej kojarzony przez tarnogórzan jako „Mechanik”.

Celem spotkania było omówienie strategii niedopuszczenia do ponownego wyboru obecnej dyrektor tej placówki poprzez zastosowanie takich środków jak: pomówienie, szkalowanie, zniesławienie.

To samo miało dotknąć również najbliższego otoczenia (wicedyrektora, kierownika i innych pracowników szkoły) i przeforsowanie innej z góry wskazanej osoby na to stanowisko, niejakiej Pani Izy ze Świerklańca.

Całe spotkanie zostało nagrane przez uczestnika spotkania i dostarczone do naszej redakcji.

Oto niektóre cytaty:

„Ona nie może wygrać. Ja musze ją wyautować (…)
Mamy jednego kandydata, który powiem wam z góry, to nie jest rewelacyjny kandydat, ale jest jedyny i on musi być...złożyła papiery; powtórzę tak: ona nie jest dobrym kandydatem do końca, ale trzeba rozwalić ten układ, który jest. Teraz (kandydatowi na dyrektora) musimy pomóc, jeżeli by ona rzeczywiście została(...)ale ja będę jej cieniem(...)Ty będziesz zastępcą? Nie, to będzie Gosia.
Ja widzę wiele minusów u niej, ją trzeba będzie nie raz potrząść i powiedzieć(...) weź nie pier..ol, zejdź na ziemię dziewczyno (...) albo ona zaskoczy i pójdziemy do przodu albo też wyleci."

Z powyższych słów wynika, że wydźwięk rozmowy miał na celu zniszczenie wizerunku dyrektora szkoły; nie miał nic wspólnego z dobrem szkoły, uczniów i nauczycieli.

W dalszej części nagrania wynika, że prowokator spotkania, nauczyciel tej szkoły powołuje się na znajomości w kuratorium oświaty, na znajomość z przedstawicielką organu prowadzącego szkołę Elżbietą Susek, która uchwałą nr 39/241/2019 Zarządu Powiatu Tarnogórskiego z dnia 10 czerwca 2019 roku została powołana  do komisji konkursowej i została przewodniczącą komisji konkursowej. Pani Elżbieta Susek pełni również funkcję naczelnika wydziału edukacji w Starostwie Powiatu Tarnogórskiego. Oburzające jest równiej w tej całej sytuacji fakt powoływania się na znajomość ze Starostą Krystyną Kosmalą.

Czyżby wszyscy przed wynikiem konkursu, już wiedzieli kto będzie nowym dyrektorem „Mechanika”?

Kolejny pikantny cytat rozmowy:

"Teraz posłuchajcie: ten z kuratorium to dupa wołowa (...) taka miękka faja... czyli mamy dwóch facetów i kobietę z kuratorium, trzy kobieta ze starostwa, jeżeli byśmy nawet w tym starostwie nie wygrali, to ktoś z kuratorium na pewno zagłosuje. O jeszcze dziś posłałem wici do kuratorium katowickiego, żeby na tych ludzi wpłynęli, żeby głosowali na Izę."

Z powyższych wycinków rozmowy wynika jednoznacznie, że członek komisji konkursowej wraz z nauczycielami wpływali na delegatów (rodziców ZSTiO) na komisji konkursowej.

Jak powiedział nam anonimowy informator, o całym zdarzeniu wiedziała Starosta Krystyna Kosmala, jednak dopuściła do konkursu w niezmienionym składzie komisji, a dzień przed konkursem jedna z pracownic PZOFO upowszechniała już informację o wynikach tego konkursu.

Sprawa trafiła do Rady Powiatu Tarnogórskiego, wraz z oficjalną skargą na ten konkurs.
Konkurs ostatecznie został unieważniony Uchwałą Zarządu Powiatu nr 46/277/2019, ale szkoła dalej nie ma dyrektora.
Co na to Radni Powiatowi?

O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Autor.
K.FimaDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *