zachmurzenie umiarkowane
środa
Fot. powiat tarnogórski
Szlachecki weekend w Nakle Śląskim
21 września 2017 r. | 22:28
0

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaprasza do udziału w IV edycji „Szlacheckiego weekendu”. Impreza rozpocznie się 23 września o godz. 17.00 „Koncertem rodu von Wrochem”, w którym wystąpią Ulrich von Wrochem (altówka) oraz jego wnukowie Henrik (fortepian) i Frederik (skrzypce). Bilet kosztuje 30 zł, w cenie jest drobny poczęstunek.

Po koncercie, o godz. 19.00, nastąpi otwarcie wystawy „Szable w dłoń, czyli rzecz o polskiej szlachcie”, która będzie prezentowana do 31 października 2017 r. Znajdą się na niej eksponaty oryginalne i repliki, w tym broń (biała i palna), chorągwie, zbroje husarskie oraz herbarze. Do najciekawszych eksponatów należą dwa oryginalne portrety trumienne z Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, piękne oryginały szabel z XVI, XVII i XVIII w. z kolekcji Krzysztofa Banasia, broń palna z kolekcji Kazimierza Flakusa, a także herbarze z XVIII i XIX w. Jacek Dąbal pokaże repliki broni siecznej różnego rodzaju, w tym miecze celtyckiez VII w., szable, topory, koncerze i buzdygany. Każdy z właścicieli kolekcji oprowadzi gości wernisażu po swoich zbiorach, prezentowanych w trzech salach. Dodatkowo w czasie otwarcia Krzysztof Banaś z Familii Szlacheckiej wygłosi prelekcję pt. „Świetność szlachty Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Wstęp na wernisaż jest wolny.

W niedzielę odbędzie się tradycyjny rajd rowerowy „Śladami górnośląskiej szlachty”, którego trasa powiedzie od Nakła Śląskiego, przez Stare Repty, Rybną, Brynek, Kopaninę po Tworóg, ale karnety są już wyprzedane. Informację na temat imprez można uzyskać pod nr 32 441 60 28 lub 505 802 207.
Patronat Honorowy nad „IV Szlacheckim weekendem” sprawuje Starosta Tarnogórski Krystyna Kosmala.

źródło/fot. powiat tarnogórskiDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *