zachmurzenie umiarkowane
21°
17°
piątek
Dodatek elektryczny – informacje i wniosek
05 grudnia 2022 r. | 20:16
0

W Urzędzie Gminy Świerklaniec można składać wnioski o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych, w których głównym systemem ogrzewania są urządzenia zasilane energią elektryczną. Wnioski można składać do 1 lutego 2023 r.

Źródła ogrzewania, na które przysługuje dodatek:
- pompy ciepła,
- piece akumulacyjne,
- bojlery elektryczne służące do centralnego ogrzewania,
- inne źródła ogrzewania elektrycznego.

Wnioski można składać do 1 lutego 2023 r. w gminie właściwej względem zamieszkania. 

Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej uprawnionego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy zużycie w 2021 r. nie przekraczało 5 MWh, kwota dodatku wynosi 1000 zł. Jeżeli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 r.  przekroczyło 5 MWh, wówczas kwota dodatku to 1500 zł. Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh.

Kolejnym warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku elektrycznego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Dodatek elektryczny nie przysługuje kiedy:
- głównym systemem ogrzewania jest inne źródło aniżeli zasilane energią elektryczną (przykładowo: piec węglowy, piec na gaz, piec na biomasę),
- gospodarstwo domowe skorzystało z innego dodatku, jak węglowy, czy w zakresie niektórych źródeł ciepła zasilanych biomasą, drewnem, peletem, olejem opałowym czy LPG,
- gospodarstwo posiada instalacje fotowoltaiczną (OZE).

W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z Maciejem Koźmińskim, we wtorki i czwartki – pokój nr 9, email: maciej.kozminski@ugswierklaniec.pl lub telefonicznie 32 284 74 24.

W załącznikach znajdują się:
-  druk wniosku,
- instrukcja obsługi,
- ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Materiały

Wniosek
Wniosek​_o​_wypłatę​_dodatku​_elektrycznego.docx 0.04MB
Instrukcja jak wypełnić wniosek
Instruktaż​_Jak​_wypełnić​_wniosek​_o​_dodatek​_elektryczny​_gospodarstwa​_domowe.docx 0.03MB
Treść ustawy
ustawa.pdf 0.68MBDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *