zachmurzenie umiarkowane
21°
17°
piątek
Znów w wielu miejscach zdaniem rządu, trzeba wrócić do obostrzeń z wiosny
07 sierpnia 2020 r. | 07:00
0

Zgodnie z przewidywaniami wielu osób, już w wakacje zaczęto znów wracać do tematu epidemii – Otrząśnijmy się z beztroski – mówił dziś podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń – zaszantażował minister.

Rząd znów zdecydował się wprowadzić dodatkowe obostrzenia i rygory w powiatach z największym przyrostem zakażeń. W Tarnowskich Górach z uwagi na dość niską zachorowalność nie będzie zmian. – Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń czerwony i żółty – powiedział Szumowski.

Jak zaznaczył, rygory ponownie wprowadzane w 9 “czerwonych” powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego to m.in. obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej, zakaz organizacji targów czy wydarzeń kulturalnych. Ponadto w tych miejscach zamknięte będą siłownię, kina, sanatoria, na wydarzenia sportowe nie wejdą kibice, a w weselach uczestniczyć będzie mogło do 50 osób. – Łagodniejsze rygory wprowadzimy w 10 kolejnych powiatach, m.in. w woj. podkarpackim – mówił minister.

Większe, “czerwone” obostrzenia będą obowiązywały w powiatach:

 • ostrzeszowskim,
 • nowosądeckim,
 • Nowy Sącz,
 • wieluńskim,
 • pszczyńskim,
 • Rudzie Śląskiej,
 • rybnickim,
 • Rybniku,
 • wodzisławskim.

Łagodniejsze, “żółte” rygory będą w powiatach:

 • wieruszowskim,
 • Jastrzębie Zdrój,
 • jarosławskim,
 • Żorach,
 • kępińskim,
 • przemyskim,
 • cieszyńskim,
 • pińczowskim,
 • oświęcimskim,
 • Przemyślu.

Obostrzenia w powyższych powiatach wejdą w życie w sobotę 8 sierpnia.

Z kolei na wczorajszej konferencji Ministra Edukacji poinformowano, że z początkiem września uczniowie o dziwo jednak wrócą do szkół.

– 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje, gdy pojawi się ognisko zakażenia – powiedział minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji.

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol-dzialania-men-w-organizacji-roku-szkolnego-20202021-w-warunkach-epidemiiDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *